Nejslavnější českoslovenští kryptozoologové, objevitelé a cestovatelé.Ing.Jaroslav Mareš (1937)

Vystudoval obor zahraničního obchodu na Vysoké škole ekonomické v Praze. Jako vedoucí pracovník Československých aerolinií procestoval všechny kontinenty včetně tichomoří a působil dlouhodobě jako zástupce společnosti v zahraničí. Během svých výprav se dostal i do odlehlých, civilizací nedotčených oblastí, kde se setkal s mnoha zajímavostmi a záhadami. Je autorem řady publikací s kryptozoologickou tématikou.

Ing.Ivan Mackerle (1942)

Původní profesí strojní inženýr. Na počátku 80,let se dostal do povědomí veřejnosti cyklem záhadologických přednášek "Krásné záhady naší planety". Podnikl celou řadu expedic do nejrůznějších koutů světa. Zajímala jej záhada jezera Loch Ness, nestvůrný červ z mongolské pouště Gobi - olgoj chorchoj a almas - mongolský divoký muž.

Mgr.Vojtěch Sláma (1968)

Vystudoval speciální pedagogiku na Univerzitě Palackého v Olomouci, ale celý život se prakticky věnuje žurnalistice, zpočátku jako redaktor zahraničního zpravodajství a dnes na volné noze jako nezávislý publicista. Díky svým dvěma největším koníčkům, kterými jsou kryptozoologie a kreacionismus hodně cestuje. V druhé polovině devadesátých let několikrát navštívil Brazilii, Venezuelu, Gambii a malajský stát Sabah. Na odlehlých místech těchto exotických zemí pátral po záhadných tvorech z domorodých legend. Vojtěch Sláma spolupracuje nejen s novinami a časopisy, ale i s televizí a rozhlasem. V roce 2000 byl například odvysílán jeho dokument "Po stopách amazonských" o možném výskytu podivných oblud na brazilské řece Jandiatubě.

Zbytek světa - cryptozoologové, objevitelé a cestovatelé.


Nikdo není hoden této pocty
( aneb ještě nezpracováno )


Odkazy na jiné weby najdete » zde «Doporučená literatura a zdroje ze kterých jsem čerpal informace.


Affre-Joly "Záhadné bytosti žijí" 1997
Andronov I. Po stopách sněžného muže 1966
Augusta J. Z pradějin člověka 1954
Augusta J. Záhadný himalájský sněžný muž 1959
Burgin Luc "Utajované poklady archeologie" Praha 2000
Clark Irwin "Doktor zvířat" Naše vojsko 1980
Cousteau Jacques-Yves-Philippe "Žralok" 1970
Černík A. "Tajemství skalpu sněžného muže" 1961
Černík A. "Jak se horská koza proslavila"1961
Černík Arnošt "Tajemství sněžného člověka "1978
Dart R.A. "Dobrodružství s chybějícím článkem" 1963
Fawcett Percy H. "Geheimnisse im brasilianischen Urwald " Curych 1953
Fejfar Oldřich "Zkamenělá minulost" 1989
Grand John "Velké záhady" 2000
Hajniš K. "Žije v Himaláji sněžný člověk"1957
Izzard Ralph "Po stopách sněžného muže"1960
Jesenský Miloš "Ztracené město plukovníka Fawcetta" Magazín záhad 1/2000
Luskač R. "Závoj zeleného ticha" 1960
Mackerle Ivan "Mongolské záhady" Magazín záhad 2001
Mackerle Ivan "Jezerní netvor čeří vody" Magazín záhad 12/2001
Mareš Jaroslav "Po stopách jerena" Magazín záhad 2000/2
Mareš Jaroslav "Kongamato" Magazín záhad 2001/10
Mareš Jaroslav "Krokodýlí žába" Magazín záhad 2002/13
Mareš Jaroslav "Hrůza zvaná Kurupira" Magazín záhad special 2001
Mareš Jaroslav "V tropech tří světadílů"
Mareš Jaroslav "Nejkrásnější brouci tropů"
Mareš Jaroslav "Yetti"
Mareš Jaroslav "Hledání ztraceného světa"
Mareš Jaroslav "Legendární příšery a skutečná zvířata"
Mareš Jaroslav "Záhada dinosaurů"
Mareš Jaroslav "Po záhadných stopách"
Mareš Jaroslav "Detektivem v říši zvířat"
Mareš Jaroslav "Tyrkysová karavana"
Mareš Jaroslav "Svět tajemných zvířat"
Mareš Jaroslav "Gladiátoři pravěku"
Mareš Jaroslav "Dračí chrám"
Mareš Jaroslav "Bílá kobra" Magazín záhad 1/2000
Martynov V. "Hrob sněžné ženy" 1965
Murzajev M. "Legenda o sněžném člověku " 1962
Napier John "Bigfoot" London 1972
Randles Hough "Encyklopedie nevysvětlitelného" 1996
Salgari Emillio "Město malomocného krále" Edice dobrodružství 1976
Shuker Karl "Od létajících žab po okřídlené hady" 1999
Sláma Vojtěch "Amazonský prales střeží svá tajemství"
Magazín záhad-fantastická fakta č.14/2002
Souček Ludvík "Velké otazníky"
Valšík J.A "Záhada himalájského sněžného muže "1956
Ullman J.R. "Muž s Everestu"1959


ROK 2002
z pohledu kryptozoologie.

LEDEN
11. - V jeskyni Blombos v Jihoafrické republice byl nalezen okrový kámen s geometricky pravidelnými křížovými rytinami. To podle vědců znamenalo, že lidské abstraktní myšlení se vyvinulo mnohem dříve, než se předpokládalo, a že jeho kolébkou nebyla Evropa, nýbrž Afrika.

17. - Indičtí archeologové informovali o nálezech kusů dřeva, střepů nádob či fosílií kostí na mořském dně nedaleko západoindického Suratu, z čehož dle nich vyplývalo, že nejstarší města na světě vznikla možná již před 9500 lety, tedy o celých 4000 let dříve, než se dosud tvrdilo.

ÚNOR
14. - V Číně nalezena fosilie malého masožravého dinosaura ( Sinovenator changii ) stará 130 miliónů let. Podle časopisu Nature je možná hledanou evoluční spojkou mezi dinosaury a ptáky.

DUBEN
11. - Oceánologové objevili v hlubokých chladných vodách u pobřeží Kalifornie nový druh kytovce z čeledi vorvaňovcovitých. Je asi 4 metry dlouhý, má dlouhý rypec, je bezzubý a velmi plachý. Živí se hlavonožci. Pravděpodobně žije hluboko v oceánu, pohybuje se v malých hejnech a aktivně se vyhýbá lodím. Nový druh byl identifikován poté, co bylo postupně vyplaveno na pobřeží Kalifornie pět mrtvých těl tohoto předtím neznámého živočicha.
Zatím bylo objeveno 21 druhů vorvaňovcovitých, kteří měří od 4 do 12 metrů. Vědci o nich zatím nevědí mnoho, protože se s nimi setkávají velice zřídka - obyčejně když se nešťastnou náhodou tito mořští savci zapletou do sítí rybářských lodí nebo jejich mrtvé tělo vyplaví oceán.

25. - Zkamenělinu dosud nejstaršího známého placentálního savce (Eumaia scansoria) objevili vědci v Číně. Zvíře velikosti myši žilo zhruba před 125 milióny lety.

ČERVEN
16. - Vědcům se zřejmě podařil velký objev měnící pohled na historii lidstva. V Etiopii byly vykopány tři lidské lebky, dvou dospělých jedinců a dítěte, staré kolem 160 000 let. Jde zřejmě o vůbec nejstarší dochované kosti moderního člověka.
Badatele na nálezu fascinuje také to, že v té době a ve stejné oblasti zřejmě vznikl moderní člověk i podle genetických studií. Podle vědců jsou lebky, které byly posbírány v úlomcích u vesnice Herto v Afarské oblasti, spojovacím článkem mezi moderním člověkem žijícím před 100 000 lety a jeho staršími předchůdci.
Lebky nemají stejný tvar jako u současných lidí - jsou širší, delší a mají klenutější očnicové oblouky. Tyto malé, ale významné rozdíly přiměly výzkumníky přiřadit nález k novému poddruhu zvanému Homo sapiens idaltu.
Objev přivítali ti badatelé, kteří podporují myšlenku, že všichni dnešní lidé pocházející z předků žijících v Africe před 200 000 lety. Pokud žili před 160.000 lety, pak podle vědců, dnešní člověk nemůže pocházet z lidí typu neandrtálce.

ČERVENEC
10. - Zveřejněn objev francouzských vědců, kteří v Čadu v roce 2001 objevili asi sedm miliónů let starou lebku (pojmenovaná Toumai; odborně Sahelanthropus tchadensis ), zuby a části čelistí člověka. Nález je zřejmě nejstarší dosud objevenou stopou vývoje člověka: zjištěné stáří je dvakrát větší než u dosud nejstaršího nálezu lebky lidského prapředka, učiněného v roce 1975 v Etiopii. Časopis Nature tvrdil, že šlo o nejdůležitější antropologický objev za posledních téměř 80 let.

21. - Obří oliheň o váze 250 kilogramů, která je možná zástupkyní dosud neznámého živočišného druhu, vyplavilo moře na pláž na australském ostrově Tasmánie.

ZÁŘÍ
26. - Paleontologové v Pákistánu objevili 50 miliónů let staré fosílie raných kytovců, které žily na souši, a kotník a lebeční kosti primitivních vodních kytovců. Ze zkamenělin je již zřejmé, že velryby se vyvinuly ze suchozemských zvířat příbuzných prasatům a hrochům. Potvrzují tak molekulární studie DNA, že kytovci pocházejí ze sudokopytníků.

ŘÍJEN
30. - Britští paleontologové objevili v lomu který se nachází v centrální Anglii ostatky čtyř srstnatých nosorožců, což by mohlo podle nich poskytnout nový klíč k poznání doby ledové.


Nahoru